Monthly Archives: gruodžio 2023

Lapkričio 24 dieną įvyko IX-oji tarptautinė Lietuvos kamieninių ląstelių tyrėjų mokslinė konferencija

Gerbiami kolegos,

įvyko jau IX-oji tarptautinė LKLTA konferencija.

Dar kartą dėkojame rėmėjams, kurių dėka pavyko suorganizuoti iš tiesų puikų renginį!

UAB „ThermoFisher Scientific“, UAB „Linea Libera“, UAB „Northspeed logistics“, UAB Nova, Lietuvos Mokslo Tarybai ir VMTI Inovatyvios medicinos centrui.

LKLTA vadovas Augustas Pivoriūnas pristatė Asociacijos finansinę ataskaitą, aptarė tinklapiotobulinimo, ateities konferencijų organizavimo darbus. Pažymėta, kad ateinanti konferencija, bus jubiliejinė, X-oji, todėl norėtųsi surengti išskirtinį renginį. Vadovas kreipėsi į dalyvius suprašymu teikti siūlymus ir naujas idėjas. Kaip ir praėjusiais metais, dar kartą pažymėta apie būtinybę surengti Asociacijos vadovo ir Valdybos rinkimus.

Konferencijos mokslinės dalies atidarymas. Prof. A. Verkhratsky įteikia dr. A. Pivoriūnui savo naują knygą „Neuroglia. Function and Pathology“.

Mokslinę renginio dalį pradėjo Prof. A. Verkhratsky (Mančesterio universitetas, JK), kuris pasakojo apie neuroglijos evoliuciją ir kamieninių ląstelių svarbą šiam procesui.

Toliau prof. Andras Lakatos (Kembridžo universitetas, JK) pasakojo apie naujas organoidų generavimo technologijas ir jų panaudojimą neurodegeneracinių ligų modeliavimui.

Prof. Henrik Ahlenius (Lundo universitetas, Švedija) pristatė naujausias ląstelių perprogramavimo technologijas ir jų panaudojimą įvairių nervinių bei neuroglijos ląstelių generavimui. Taip pat buvo pristatyti naujausi tyrimų rezultatai apie šių technologijų panaudojimą įvairių neurologinių būklių modeliavimui.

Po pietų pertraukos konferenciją tęsė dr. Martyna Lukoševičiūtė (Karolinska institutas, Švedija).
Ji pristatė įdomius tyrimų duomenis apie stuburo smegenų kamieninių ląstelių sekretuojamų citokinų svarbą regeneracijos procesui.

Sekantį pranešimą skaitė jos kolega iš Karolinska instituto Švedijoje Dr. Enric Llorens-Bobadilla, kuris taip pat pristatė naujausius tyrimus apie stuburo smegenų regeneraciją ir naujus metodus, kurie ateityje galėtų šį procesus paskatinti.

Prof. Bernd Giebel (Eseno universiteto ligoninė, Vokietija) negalėjo atvykti, tačiau jis atsiuntė savo pranešimą video formate. Pranešimas sulaukė didelio auditorijos susidomėjimo, jame buvo pasakojama apie mezenchiminių kamieninių ląstelių sekretuojamų ekstralątelinių vezikulių terapinio panaudojimo perspektyvas.

Po kavos pertraukos Dr. Marta Alves da Silva (Porto universitetas, Portugalija) pasakojo apie naujausias plaučių organoidų technologijas ir jų taikymą įvairių patologinių būklių modeliavimui.

Konferenciją uždarė Prof. Zaal Kokaia (Lundo universitetas, Švedija), kuris pristatė įspūdingus tyrimus apie kamieninių ląstelių panaudojimą oligodendrocitų generavimui ir neuronų aksonų remielinizavimui.

Po konferencijos.

Tikimės kolegų susidomėjimo ir kitais metais. Iki susitikimo jubiliejinėje X-oje LKLTA
konferencijoje!
LKLTA Pirmininkas ir Valdyba