Monthly Archives: lapkričio 2018

II – oji BIONECA mokykla apie biomedžiagų ir pažangiųjų technologijų panaudojimą širdies ir neurologinių ligų gydyme

2018 Liepos 4 diena Nuo slogių minčių apie disertacijos rašymą, trumpam dėmesį patraukia laiškas iš doktorantūros vadovo dr. Augusto Pivoriūno, kuriame kvietimas-raginimas sudalyvauti mokomuosiuose kursuose. Gerai apgalvojusi, visus už ir prieš, pasiryžau, galbūt pasiseks ir trečią kartą.

2018 Liepos 14 diena sužinojau džiugią žinią, esu atrinkta dalyvauti BIONECA rengiamuose kursuose, kurie vyks spalio pabaigoje, kai Lietuvoje matyt bus sniego ir vos keli laipsniai šilumos, keliausiu į saulėtą Dubrovniką, geriau būti matyt negali.
2018 Spalio 21 diena (18:10) Dubrovnikas. Saulė nusileidusi, labai tamsu, su nuotykiais bet jau keliauju tinkama linkme. Dubrovniko centras – geltona šviesą plieskiantys žibintai, šiltas bet stiprokas vėjas ir senovinis grindinys iš smulkių akmenukų. Pagaliau viešbutis „Hotel Neptun Dubrovnik“ (1pav.). Kambarys jaukus, vitrininis langas, su balkonėliu, bet nieko nematyti, labai keista, pamaniau, įdomu ką išvysiu ryt.

1 pav. „Hotel Neptun Dubrovnik“

2018 Spalio 22  diena (8:00) Pramerkusi akis lekiu pažiūrėti, kas gi už lango, o ten..Adrijos jūra, saulė, ir stūksantys aštriasieniai krantai. Labai gera pradžia, pamaniau, ir nuskubėjau pusryčiauti su šių kursų dalyviais. Pusryčiai ir pokalbių temos su TingXian Liu iš Kinijos, kuri doktorantūrą atlieka Olandijoje apie IPS ląstelių kultivavimo ypatumus, panaudojant biokarkasus, nuteikė ypač motyvuojančiai.

Matyt, nuskambės juokingai, bet tokios nuostabios konferencijų salės nesu mačiusi (2 pav.). Tobulas poilsio ir susikaupimo derinys.

2 pav. Konferencijų salė, su nepapratai gražių vaizdu į jūrą

(9:15) Mokomieji kursai prasidėjo Franco Rustichelli ir Dinko Mitrečić įvadiniu pasisveikinimu su visais dalyviais. Dėstytojų nusiteikimas ir profesinis pasirengimas atrodė daug žadantis. Kaip matysime, vėliau, neklydau.
Franco Rustichelli ir Alberto Bravin pristatė vaizdinimo metodų galimybes nuo fazių kontrasto radiografijos (paprasčiausio scheminio esminio paveikslėlio, pamenu tuomet prisiminiau bakalauro laikus, fizikos paskaitas, Saulėtekyje) iki sinchotrono. Pabaigus teorinę dalį, buvo pristatyti duomenys apie kamieninių ląstelių (pažymėtos geležies oksido nanodalelėmis (angl. SuperParamagnetic Iron Oxide(SPIO)) pasiskirstymą audinyje, bei jų panaudojimo galimybes regeneracinėje kardiologijoje.
Tarp šių paskaitų turėjome puikias galimybes atsikvėpti su kavos puodeliu, bendraminčių grupelėse, konferencijų salės terasoje ant jūros kranto, nuostabu ar ne? (3 pav.)

3 pav. Vaizdas iš konferencijų salės terasos

Pirmosios dienos paskaitų ciklą pabaigėme, kiekvieno iš dalyvio labai trumpu ( cituoju Dinko laišką „..you will get few minute..“) prisistatymu apie atliekamus darbus. Per kelias valandas, prisistatė 45 studentai iš 28 šalių. Tokios skirtingos informacijos srauto taip greitai niekada neteko pajusti.

2018 Spalio 22 diena (21:00) Vakarienė Dubrovniko senamiestyje „Gradska kavana Arsenal“ restorane, nuostabiai užbaigta pirmoji kursų diena su įdomiais žmonėmis vienoje geriausių Dubrovniko vietų (4 pav.).

  

4 pav. Vakarienė „Gradska kavana Arsenal“

 

2018 Spalio 23 diena (9:30) Antroji kursų diena prasidėjo Dinko Mitrečić paskaita apie kamieninių ląstelių panaudojimą neurologinių susirgimų gydyme. Kadangi šių mokymų, dalyviai buvo skirtingų tyrimų sričių specialistai, Dinko atsargiai ir visiems suprantamai pradėjo paskaitą nuo tradicinės kamieninių ląstelių klasifikacijos, papunkčiui pereidamas prie jų panaudojimo ikiklinikiniuose tyrimuose. Taip pat pristatyti ypač įdomūs tyrimų rezultatai apie NPC (nervinių kamieninių ląstelių) ir MKL savybių skirtumus regeneracinėje neurologijoje.
(11:30) Po trumpos pertraukėlės grįžome pasiklausyti antrosios Dinko paskaitos, kurios metu buvo pristatyta teorija apie klinikinių tyrimų fazės. Aptariant paskutinių fazių niuansus, užvirė karšta diskusija, į kurią įsitraukė visi dėstytojai. Buvo teigiama, kad tai yra be galo brangus, ilgas ir sudėtingas procesas. Diskutuodami dėstytojai, pateikė ne vieną daug žadančių tyrimų pavyzdžių, kurie sekančiuose klinikinių tyrimų etapuose nebepasiteisino, ar būdavo tiesiog per brangūs tęsti. Taip aptartieji tyrėjai įklimpdavo į nesustojančią klinikinių tyrimų fazių karuselę.
Vėliau entuziastingai pratęsiant temą apie klinikinius tyrimus buvo aptartas straipsnis, kurio autoriai aprašo kamieninių ląstelių terapijos vystymosi ypatumus Parkinsono ligos gydyme lygiagrečiai su „Žvaigdžių karų“ siužetu[1] (tai bent įžvalgumas, pamaniau tada). Pabaigai buvo aptartos kamieninių ląstelių turizmo problemos.

(15:00) Amiler Evžen paskaitą pradėjo neįprastos technologijos elektroverpimo veikimo principo aiškinimu. Šios technologijos būdu gaminami specifiniai nanopluoštai, kurie gali būti naudojami kaip karkasai audinių regeneracijoje. Tokius nanokarkasus galima lengvai kontroliuoti, pavyzdžiui, modifikuojant juos tam tikromis medžiagomis, kurios pritraukia užsėtas ląsteles reikiama linkme.

2018 Spalio 23 diena (9:00) Trečiąją kursų dieną pradėjo smulkutė su plačia šypsena (vienintelė moteris!) pranešėja Ana Pego iš Portugalijos. Pristatymas apie nanomedžiagų panaudojimą periferinėje ir centrinėje nervų sistemos regeneracijoje puikiai sujungė prieš tai aptartas kursų temas. Buvo itin įdomu klausytis šios paskaitos, dvi su puse valandos pralėkė akimirksniu.

(11:30) Lars Pleth Nielsen, pranešėjas iš Danijos savo pristatymą apie fizikinio garų nusodinimo (angl. Physical vapor deposition (PVD)) metodą papildė demonstraciniais priedais. Klausantis apie naujovišką medicininių priemonių padengimo technologiją, dalyviams buvo galima apžiūrėti skirtingai padegtus dantų implantus, įvairius elektrodus ir kitas medicinines priemones (5 pav).

5 pav. Dantų implantas

Galiausiai gavome dovanų po knygą. Lars Pleth Nielsen vis užsimindavo apie bendradarbiavimo galimybes ir agitavo bendrauti ir dalintis.
(15:00) Chachques Juan Carlos pranešime kalbėjo apie esamus ir kuriamus kardiologinių ligų gydymo būdus. Ypač įdomi pranešimo dalis, mintimis nukėlė į 1985 metus, kai buvo pradėtas latissimus dorsi raumens panaudojimas širdies nepakankamumo gydymui, stimuliuojant, raumenys susitraukdavo taip masažuodami širdį. Grįžtant į šiandienines aktualijas, pranešėjas pasakojo apie polimerinių bioprotezų panaudojimo, palaikant širdies kūginę formą, galimybes. Žinoma nebuvo pamiršta ir apie kamieninių ląstelių panaudojimo subtilybes.

2018 Spalio 24 diena (9:00) Ketvirtoji (paskutinioji) kursų diena patikėta Christian Hellmich, kuris stengėsi perteikti, kaip jis pats sakė teoriją apie matematinį modeliavimą biologinėms medžiagoms, struktūros ir sistemoms dviejų metų kursą per dvi valandas. Nesigilinant į labai specifinius matematinius niuansus, turbūt pirmą kartą į kasdien matomą ląstelę savo laboratorijoje galėjau pažvelgti iš matematinės pusės. Įsijausti ir suvokti ląstelės egzistavimą matematinių funkcijų ir lygčių kontekste.
2018 Spalio 24 diena (14:00) Pakeliui į oro uostą, akyse tolstant Dubrovniko centrui pamaniau, kad tai buvo nuostabi, galimybė trečią kartą priartėti ir pajusti skirtingas, bet kartu ir vienakryptės mokslinio mąstymo tendencijas.
Ši kelionė tai idealus poilsio ir mokslinio smalsumo derinys. Esu dėkinga už man suteiktą galimybę dalyvauti šiuose kursuose. Matyt todėl dar ir šiandien mintimis nusikėlus į salėtąjį Dubrovniką veide vis suspindi šypsena (6 pav.).

6 pav. BIONECA mokomųjų kursų dalyviai

 

  

Parengė     Ugnė Jonavičė

 

 

 

 

[1] Parmar M, Torper O, Drouin‐Ouellet J. Cell‐based therapy for Parkinson’s disease: A journey through decades toward the light side of the Force. Eur J Neurosci. 2018;00:1–9. https://doi.org/10.1111/ejn.14109